Győri László
Irigység
1. Irigykedve nézem a fiatalokat, milyen jó nekik, vétlen önzés bennük az ártatlan tudat, észre sem veszik, hogy úgy vonom, vonszolom magamat, hogy csak bot segít, arra támaszkodva, lassan lépkedek utánuk, mind lehagy, igyekszem, de léptük egyre sebesebb, mindegyre távolabb, utolérnem őket már végképp nem lehet egy múló perc alatt. A lábfej zsibbad, a térd hasogat, egyre merevebb mind a két láb, hogy majdnem leszakad rólam, de mit tegyek, vonom, vonszolom, húzom magamat, látszatot művelek. Milyen szerencse, hogy ép a szellemem, hogy az még mozog ilyen korban is, nyolcvanévesen is jár, gomolyog, kavarog bennem az ész, az értelem sok jele, vagyok. Mind kerek még, minden gondolat egymás nyomába lép, váltófutásban még most is úgy szalad, hogy szabályt sose vét, átnyújt, átvesz, végül a célba csap a váltókötelék. Uralom még most is a szavakat, rajtuk lépkedek, vagy velük, csak el ne hagyjanak ameddig lehet! Kézen fogva járunk mint látó meg a vak, a kettő egyre megy. Mennyit gyűjtögettem! Itt van a haszon, mind-mind támogat. Ezüst fejű ékes vagy erdőmélyi som, mikor mi hasznosabb. Gazdag vagyok, úgy élek gazdagon, mint aki százfelé szabad. Csak rab lábam irigyli a könnyű suhanást, amely tovaviszi őket, a léptüket, a futást, a rohanást ebben a tavaszi melegben, fényben, mely engem földre ránt, őket meg emeli. 2. Irigylem a holdlassú öregek fényes jövetelét, ahogy jönnek, jönnek egyre közelebb maguk szabta kimért léptekkel nesztelenül, hogy belérezzenek: egy máris ideért. Jó annak, akinek a fülében a csend örökre meglapul, nem hallja, hogy a világ mit üzent némán, hangtalanul, csak a régmúlt, mely fülükbe visszacseng, az, ami folyton új. Jó annak, aki már időtlenül él, de van még ideje, talán kevés, de több a semminél, és így kell élnie tudatlanul, nem tudva, mi nem ér, és mikor végzi be. Jó annak, aki még bottal bár elkopog a múzeum elé képeket látni, festett Paradicsomot az élete köré, vigasztaló Édenbe lépni angyalok meg ideák közé. Jó annak, aki semmit sem irigyel, hogy ilyen bűne nincs, nem külső mások javaira figyel, ha másokra tekint, érdemük, ha van, magára ölti fel: – Engem is boldogít. Ma már pirulva nézem, irigylem őt, ki mindent elvisel, hogy elviselt minket is a színünk előtt kopott éveivel, hogy lehajolt, meghajolt, s nem beletört a halálhoz közel.
Előrejelzés
A Magyar Távirati Iroda fönnmaradt lapja. 1987. augusztus 27. Cenzúrázta, jóváhagyta V. J. csütörtökön többnyire gyengén, pénteken – főként délelőtt gyakorta erősen felhős lesz az ég, szórványos zápor, zivatar várható. a délnyugati, északnyugati szél megélénkül, pénteken, főként a Dunántúlon viharossá fokozódik. a legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 12 és 17 fok között, a legmagasabb nappali hőmérséklet pénteken 22 és 27 fok között alakul. Túléljük ezt is.
Európa
Fecskét látunk, még itt a nyár, a mérsékelt Európa egén csapongva, kúszva száll. Ez ő vagy a fióka? Ez ő, mely röpdösött bolyongva, hol van a tavalyi sár, hova lett a tavalyi tócsa, hol van a sugaras ár? És újra megrendült a május: hű, s nem tudja maga sem. Sarat hozott, ő volt a mágus, a bűvös fejedelem. Csőrével csipegette, hordta a lágy anyagot a ház eresze alá, nem szorongva, hogy egyetlen botcsapás, s oda, mert nem tűrik, a fészek. Csak szállt, hordta a sarat, s jöttek az új csipegetések a hívó eresz alatt. Elrejtőzött mélyen, a titka észrevehetetlenül csukódott rá, ez a kalitka fogta legeslegbelül. A sárkasban ült, és azt se láttuk, hogy a fióka kikelt, csak jött az első, mintha másutt tett volna életre szert. Aztán a többi is kisurrant. A nyár lassan véget ér. Üres a sárból való barlang, nem ad hangokat a mély. A létadók közé vegyülnek, öregek, fiatalok járnak az égen, egybegyűlnek, már egy, ami kavarog. De egy-egy néha tág körökben a messzi dombtetőn tudva, hogy miért, föl-le szökken, csak látszatra vakmerőn. Eregetnénk, bízva, a sárkányt, de a szélcsöndben mit ér? Biceg a szép munka, csak ábránd, nem kapja följebb a szél. Eregetjük föl, föl a fecskét. Csak egy, de az hogy repül! Cikázik, nem kell, hogy kitetsszék, hogy melyik a sok közül. Sok-sok nemzedék összeróva a buckák közt tapogat. Mérsékelt égöv, Európa, te légy a legszabadabb!
Győri László (1942) költő, könyvtáros.